![](/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=350&quality=70&rnd=133086953847700000 1w,/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=550&quality=70&rnd=133086953847700000 320w,/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=740&quality=70&rnd=133086953847700000 576w,/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=870&quality=70&rnd=133086953847700000 768w,/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=980&quality=70&rnd=133086953847700000 992w,/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=750&quality=70&rnd=133086953847700000 1280w,/media/wy2nflp1/vamvakou.jpg?width=980&quality=70&rnd=133086953847700000 1920w)
«Μάνα θα πάω… στη Βαμβακού» είναι ο τίτλος του επεισοδίου της εκπομπής +άνθρωποι, που μαζί με τον δημοσιογράφο Γιάννη Δάρρα επισκέπτονται τον Πάρνωνα και τους ανθρώπους που αποφάσισαν να αλλάξουν τη ζωή τους, αναβιώνοντας ένα ερημωμένο χωριό.
Η εκπομπή παρουσιάζει το εγχείρημα για την Αναβίωση της Βαμβακούς, που υλοποιείται από την ομάδα της Vamvakou Revival με την πρωτοβουλία και υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).
Ο Ανάργυρος, η Ελένη, ο Τάσος, ο Χάρης και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας μιλούν για τη ζωή στο χωριό, για την επαφή με τη φύση, για τις προκλήσεις και για τα επόμενα σχέδιά τους. Ο Στέλιος Βασιλάκης, Διευθυντής Προγραμμάτων & Στρατηγικής του ΙΣΝ, εξηγεί το όραμα πίσω από τη μεγάλη αυτή προσπάθεια, η οποία εντάσσεται στην ευρύτερη Πρωτοβουλία για την Λακωνία.
Η εκπομπή παρουσιάστηκε την Τρίτη 16 Νοεμβρίου στο κανάλι της ΕΡΤ3.
Είναι διαθέσιμη στην πλατφόρμα του ERTFLIX εδώ.