![Ένα έργο τέχνης που δημιουργήθηκε από έναν καλλιτέχνη με αναπηρία στο πλαίσιο του προγράμματος Traveling Art](/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=350&quality=70&rnd=133471106085430000 1w,/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=550&quality=70&rnd=133471106085430000 320w,/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=740&quality=70&rnd=133471106085430000 576w,/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=870&quality=70&rnd=133471106085430000 768w,/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471106085430000 992w,/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=750&quality=70&rnd=133471106085430000 1280w,/media/bsiios2a/1_antonakis.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471106085430000 1920w)
Η έκθεση αποτελεί καρπό του ομώνυμου διετούς προγράμματος που υλοποιείται με αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), με σκοπό την προώθηση της ισότιμης καλλιτεχνικής δημιουργίας ατόμων με και χωρίς αναπηρία και την ενίσχυση της μεταξύ τους συνεργασίας.
Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, στο Ιστορικό Αρχείο του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) και στη συνέχεια η έκθεση θα ταξιδέψει στον Βόλο, στα Ιωάννινα, στην Σπάρτη και στην Τήνο. Σε όλους τους σταθμούς της, η έκθεση θα πλαισιωθεί από καλλιτεχνικές δράσεις και βιωματικά εργαστήρια για άτομα με και χωρίς αναπηρία. Στο πλαίσιο του προγράμματος και της έκθεσης, δημιουργήθηκε με δωρεά από το ΙΣΝ συλλεκτικό λεύκωμα, το οποίο περιλαμβάνει τα έργα και χειρόγραφα των δημιουργών.
![Ένα έργο τέχνης που απεικονίζει ένα μικρό κορίτσι, που δημιουργήθηκε από έναν καλλιτέχνη με αναπηρία, στο πλαίσιο του προγράμματος Traveling Art](/media/kzghxtjs/2_blantonopoulou.jpg)
![Ένα έργο τέχνης που δημιουργήθηκε από έναν καλλιτέχνη με αναπηρία στο πλαίσιο του προγράμματος Traveling Art](/media/gw1jtz4c/3_peirali.jpg)