Νέα ομάδα Ελλήνων Ασκούμενων Κατέφθασε στο Βανκούβερ για το Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης «Rebooting the Greek Language»
![Τρεις γυναίκες φωτογραφίζονται μπροστά από ένα συντριβάνι και πίσω τους υπάρχει ένα μεγάλο κτήριο](/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=350&quality=70&rnd=133471103799330000 1w,/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=550&quality=70&rnd=133471103799330000 320w,/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=740&quality=70&rnd=133471103799330000 576w,/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=870&quality=70&rnd=133471103799330000 768w,/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471103799330000 992w,/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=750&quality=70&rnd=133471103799330000 1280w,/media/yf1pfqgy/img_0275.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471103799330000 1920w)
Στόχος του Rebooting the Greek Language, που ξεκίνησε το 2017, με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), είναι να δημιουργήσει μία ψηφιακή πλατφόρμα για την εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας, μέσα από τη χρήση καινοτόμων παιδαγωγικών προσεγγίσεων και τεχνολογιών. Το ΙΣΝ έχει προσφέρει σημαντική και μακροχρόνια υποστήριξη στο Πρόγραμμα Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Simon Fraser, συμπεριλαμβανομένης της δωρεάς του για τη δημιουργία του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος» στο Πανεπιστήμιο.
Οι τρεις Έλληνες ασκούμενοι, οι οποίοι προέρχονται από τους τομείς της διδασκαλίας της νεοελληνικής γλώσσας και της γραφιστικής, θα περάσουν αυτή την εβδομάδα στην πανεπιστημιούπολη του Simon Fraser, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα συμμετάσχουν στο SFU VentureLabs, τον επιχειρηματικό επιταχυντή (accelerator) του Πανεπιστημίου. Οι ασκούμενοι θα συνεχίσουν να εργάζονται πάνω στο έργο «Rebooting the Greek Language» και αφότου επιστρέψουν στην Ελλάδα την επόμενη εβδομάδα, μέχρι το τέλος της πρακτικής τους άσκησης.