«Η συνεργασία με διεθνή ερευνητικά προγράμματα, όπως αυτό, είναι ένα σημαντικό βήμα προς την προώθηση ανακαλύψεων που έχουν τη δυνατότητα να μετασχηματίσουν την κλινική περίθαλψη διεθνώς». – Αλεξάνδρα Τουρουτόγλου
![](/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?height=600&quality=70&rnd=133288102244200000 1w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?height=600&quality=70&rnd=133288102244200000 320w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?height=600&quality=70&rnd=133288102244200000 576w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?height=600&quality=70&rnd=133288102244200000 768w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?height=650&quality=70&rnd=133288102244200000 992w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?width=1680&quality=70&rnd=133288102244200000 1200w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?width=1920&quality=70&rnd=133288102244200000 1680w,/media/uxakyqcp/gdf-pgk.jpg?width=2560&quality=70&rnd=133288102244200000 1920w)
Δημιουργία και καλλιέργεια μόνιμων συνεργασιών στην ακαδημαϊκή κοινότητα μέσω του Greek Diaspora Fellowship Program
Το Greek Diaspora Fellowship Program – GDFP (Πρόγραμμα Υποτροφιών της Ελληνικής Διασποράς), το οποίο ξεκίνησε από το Institute of International Education (IIE) με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) και σε συνεργασία με το Fulbright Foundation Greece, έχει συμβάλει στην ανάπτυξη μακροπρόθεσμων, αμοιβαία επωφελών συνεργασιών μεταξύ ακαδημαϊκών από διεθνή και ελληνικά πανεπιστήμια. Τρεις υπότροφοι του GDFP, που έχουν συμμετάσχει στο πρόγραμμα, τόσο σε επίπεδο έρευνας και κατάρτισης προγραμμάτων σπουδών όσο και στην καθοδήγηση μεταπτυχιακών φοιτητών, μιλούν για την εμπειρία τους και αναλύουν πώς αναπτύχθηκαν οι μεταξύ τους δεσμοί που συνεχίζονται μέχρι και σήμερα.
![Η Αλεξάνδρα Τουρούτογλου στέκεται μπροστά από έναν μαγνητικό τομογράφο](/media/vmmoo223/gdf-t.jpg)
![Ο Παναγιώτης Κεβρεκίδης χαμογελάει στην κάμερα](/media/ckqphh5r/pgk.jpg)
![Ο Κωνσταντίνος Κ. Κουρσάρης χαμογελάει στην κάμερα](/media/emoceraw/gdf-c.jpg)
«Η συμμετοχή στο πρόγραμμα μού άνοιξε νέες ερευνητικές κατευθύνσεις και με τα δύο ιδρύματα που με φιλοξένησαν στην Αθήνα και στα Ιωάννινα αντίστοιχα, ενώ μου έδωσε τη δυνατότητα να συνεργαστώ με νεότερους ερευνητές (όπως διδακτορικούς φοιτητές). Παράλληλα ο αντίκτυπος των ερευνητικών κατευθύνσεων που προέκυψαν μέσα από αυτή τη διαδικασία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα». – Παναγιώτης Κεβρεκίδης
«Το GDFP και παρεμφερή προγράμματα χτίζουν γέφυρες συνεργασίας με πολλαπλά οφέλη για όλους τους εμπλεκόμενους φορείς. Και μπορεί η χειροπιαστή σημασία των δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια της υποτροφίας να είναι σημαντική, υπάρχει παράλληλα, ωστόσο, και ένας μακροπρόθεσμος αντίκτυπος σε πολιτισμικό επίπεδο, η αξία του οποίου δεν μπορεί να παραγνωριστεί». – Δρ Κωνσταντίνος Κ. Κουρσάρης