Πρόγραμμα μετακίνησης βρεφών από τα δημόσια μαιευτήρια και αποκατάστασης τους σε ανάδοχες οικογένειες, με την αποκλειστική δωρεά του ΙΣΝ
![Μια νοσοκόμα κάθεται σε ένα σκαμπό στη μέση ενός μωρουδιακού δωματίου και ταίζει ένα μωράκι που έχει στην αγκαλιά της](/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=350&quality=70&rnd=133471094694500000 1w,/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=550&quality=70&rnd=133471094694500000 320w,/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=740&quality=70&rnd=133471094694500000 576w,/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=870&quality=70&rnd=133471094694500000 768w,/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=980&quality=70&rnd=133471094694500000 992w,/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=750&quality=70&rnd=133471094694500000 1280w,/media/0hwbuy1k/sos-1.png?width=980&quality=70&rnd=133471094694500000 1920w)
Πρόκειται για ένα πρόγραμμα φροντίδας και αποκατάστασης βρεφών από τα δημόσια νοσοκομεία, ανοίγοντας παράλληλα στα παιδιά αυτά την προοπτική να μεγαλώσουν σε ένα ζεστό, ασφαλές και υποστηρικτικό οικογενειακό περιβάλλον, μέσω οικογενειών αναδοχής.
Σκοπός του προγράμματος είναι να σταματήσει το φαινόμενο της παραμονής βρεφών για μεγάλο χρονικό διάστημα στα δημόσια μαιευτήρια, να μειωθεί ο κοινωνικός στιγματισμός και η ιδρυματοποίηση αυτών των παιδιών, ενώ συγχρόνως να δημιουργηθεί μία βάση κατάλληλα εκπαιδευμένων και προετοιμασμένων γονέων για να δεχθούν και να μεγαλώσουν τα παιδιά στο πλαίσιο της αναδοχής.
Το πρόγραμμα ξεκινάει άμεσα καθώς τα πρώτα βρέφη από τα Μαιευτήρια «Έλενα» και «Αλεξάνδρα» έχουν ήδη μετακινηθεί στο «Αναρρωτήριο Πεντέλης», όπου τα Παιδικά Χωριά SOS έχουν δημιουργήσει ένα Ξενώνα Φιλοξενίας Βρεφών, κατάλληλα εξοπλισμένο για να φιλοξενήσει ταυτόχρονα μέχρι 15 βρέφη και νήπια.
Για περισσότερε πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα, πατήστε εδώ.
![Ένα μωράκι κοιμάται στην κούνια του](/media/zoepar01/sos-2.png)
![Φωτογραφία από ένα μωρουδιακό δωμάτιο στο οποίο υπάρχουν μωρουδιακές κούνιες και παιδικά καθισματάκια](/media/jgllh50g/sos-3.png)
![Ένα μωρουδιακό δωμάτιο στο οποίο υπάρχουν μωρουδιακές κούνιες , λευκές ντουλάπες και στους τοίχους υπάρχουν φάλαινες και ψαράκια](/media/zfje34pv/sos-4.png)